Pilates - Pilates Reformer - TRX

PİLATES NEDİR?

 

Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Egzersizlerin amacı sırt bölgesini ve karın bölgesini eşit bir şekilde güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir kemik yapısı oluşturmaktır.

 

Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısına ve sakatlıklara yol açabilir. Pilateste ise durum farklıdır. Kas yapısı bir bütün haline getirilir bu nedenle kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmalar zorlaşır, dayanıklılık artar ve metabolizmanız hızlanır. Metabolizmayı hızlandırdığı için formunuzu korumanızı da kolaylaştırır.

 

Pilates her yaştan insanın çok rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemidir. Kasların gelişmesini sağlarken kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağladığı için özellikle dansçı ve sanatçılar tarafından tercih edilmektedir. Duruş bozuklukların tedavisinde, esneklik kazanmada, denge gelişiminde de çok etkilidir. Ayrıca engelli bireyler içinde zihinsel ve fiziksel rahatlama, uyum ve vücut farkındalığı sağlar.

 

Kaslarınızın sıkı, esnek ve daha kuvvetli olmasını, dolaşım sisteminizi hızlandırarak vücudunuzun rahatlanmasına ve kendinizi gün içinde daha dinç, daha dinamik hissetmenizi sağlar. Vücut dinamiğinizdeki artışla bedeninizin daha fit daha istediğiniz ölçülerde olması kendinize olan güveninizin de artmasını da sağlar.

Pilates mutlaka bir uzman eşliğinde yapılması gereken bir metottur. Diğer spor dallarında olduğu gibi sonucu hedeflediğiniz zamanda görmek ve oluşan sonucu koruyabilmeniz için de Pilateste devamlılık şarttır.

 

REFORMER PİLATES NEDİR?

 

Pilates hareketleri için özel olarak hazırlanan bu alet, vücudunuzun kolayca esnemesini, toparlanmasını ve kaybettiğiniz enerjinin tekrar kazanılmasını sağlar.

 

Aletli Pilates’e başlamadan önce kişi nefes tekniklerini ve Powerhouse ( karın – merkez bölge ) kaslarını nasıl kullanması gerektiğini Mat üzerinde yapılan birkaç ders ile Aletli Pilates’e hazırlanmalıdır.

 

Vücudunuzun şişmeden, sağlıklı, dirençli, uzun, zayıf ve dayanıklı kaslar geliştirir. Nefes almayı öğreterek vücudu yeniden canlandırır. Vücut duruşunu iyileştirir sakinleştirir, zihinsel odaklanmayı geliştirir.

 

Pilateste en çok bilinen ve kullanılan alettir. Reformer pilates aletiyle yapılabilen yaklaşık 100 tane egzersiz hareketi vardır. Bu özellik başka hiçbir alette yoktur.

 

Reformer egzersizlerinin akıcı ve birbirini takipeden egzersizler olmasına özen gösterilmiştir. Bu nedenle her bir egzersiz sizi bir sonrakine bedenen ve ruhen hazırlayarak kaslarınızı ısıtır, iç organlarınızı harekete geçirir. Nefes alıp vermenizi düzenlerken yapacağınız hareketlerden en iyi faydayı almak için kaslarınızı doğru sırayla çalıştırır.

 

 

REFORMER PİLATES ZAYIFLATIR MI ?

 

Reformer Pilates bir cardio çalışması değildir ve kalori yıkımına odaklanmaz. Fakat Reformer Pilates zayıflamaya katkı sağlar çünkü bu spor, daha çok iskelet ve kas sistemini Geliştirmeye yönelik egzersizler bütünüdür.

 

Reformer Pilates kilo vermeyi destekleyici ve bedenin görünümünü düzenleyici Birçok faktöre sahiptir; Reformer Pilates yapan kişilerin, uyguladıkları teknikler Sayesinde, Kilo Vererek Yaklaşık dört bedene kadar incelmeleri mümkündür. Ayrıca Reformer Pilates Egzersizleri Her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemdir.

 

Reformer Pilates aleti Sayesinde egzersizler engelli bireylere adapte edilebilir. Böylece fizksel ve zihinsel rahatlama, uyum Ve vücut farkında lığı sağlanabilir. Dansçılar ve sanatçılar tarafından Özellikle tercih edilmektedir.Çünkü kas gelişimini sağlarken kasları kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağlamaktadır.

 

Ayrıca Pilates Duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge Gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir. Hamile kadınlar da Yoğunlaşma ve nefes  çalışmalarından programlı olarak yararlanabilirler.

 

La Vita Bella reformer pilates&personal training solunumuzda kişiye özel ders programıyla yapılan Reformer egzersizleri birebir eğitmen eşliğinde kişinin sonuca kısa sürede ulaşması açısından da etkin rol oynamaktadır.

 

TRX nedir?

 

İlk kez Amerikan donanma ordusunda ortaya çıkan bir spor türüdür.Deniz kuvvetlerinde görevli olan RandyHetrick’in sınırlı ve dar alanda formda kalabilmek için kemer kullanarak spor yapmaya başladığı ve bu sisteminde böylelikle geliştiği bilinmektedir.

Son dönemde popülerliği gün geçtikçe artarak tüm dünyaya yayılan TRX fonksiyonel egzersizler alanında oldukça önemli bir yere sahiptir.  TRX kişinin kendi vücut ağırlığını kullanarak yer çekimine karşı çalışma metoduna dayanan mucizevi bir sistemdir. Trx’in en büyük özelliği ise egzersizde mekan sınırlamasını ortadan kaldırıyor olmasıdır. Kişinin ihtiyacı olan tek şey kendi vücut ağırlığıdır. Mekan sınırlamasının olmayışı TRX’ipersonaltrainerınız ile ister salonda isterseniz de açık alanda kendi vücut ağırlığınızla vücudunuz için gerekli olan hareketleri yapabilme olanağı sunmaktadır. Mekan sınırlamasının olmayışı egzersiz programınızı ve sporu daha keyifli, eğlenceli ve sürdürebilir hale getirmektedir.

 

TRX ne işe yarar?

 

TRX pratik ve aynı zamanda verimli bir tam vücut antremanı yapmanızı sağlar. Sağlam bir Core ( karın ) yapısının oluşmasına yardımcı olur. Kas dayanıklılığını arttırır. Güçlendirme, kuvvet, dayanıklılık ve denge gibi konularda kişinin gelişmesine yardımcı olur.TRX’de hareketlerin kişiye özel ayarlanabilmesi çalışan kişinin hareketleri yaparken zorlanmasını engeller ve egzersizden keyif almasını sağlar.TRX egzersizlerinde hareketleri çok tekrar ve hareket değişiminde aralarda dinlenmeden geçişler yapıldığında egzersiz  CARDIOantrenmanı olur

 

TRX kimler yapabilir? TRX kimler yapamaz?

 

Fitness sektöründe yeni bir çığır açan sistem; en üst performans seviyesine ulaşmak isteyen profesyonel sporcuların yanı sıra formunu korumak için spor salonlarına giden hemen her fitness düzeyindeki birey tarafından, her yerde kullanılabilir. 7 den 70 e her seviyedeki insan TRX ile zorlanmadan yorulmadan egzersiz çalışması yapabilir.  Bu demek olur ki TRX Training System; gerçek fonksiyonel gücün, esnekliğin ve dayanıklılığın arttırılmasını sağlarken; istediğiniz sıklıkta ve yoğunlukta yapabileceğiniz yüzlerce egzersiz türü de sunar.Sadece önemli olan nokta eklem problemleri diz ağrıları bel fıtığı ve boyun fıtığı olan kişilerin egzersizleri yaparken mutlaka bir spor eğitmeniyle çalışması gerekmektedir.

 

TRX Bölgesel zayıflamada etkili mi?

 

Bölgesel zayıflama olarak bakmamız yanlış olur. TRX ile vücudunuz yağ yakmaya başladığı için hangi kas grubunu çalıştırırsak sıkılaşma ve yağ yakımı o bölgede olur.

 

Karın ve Bel Bölgesi için TRX çalışması iyi midir?

 

Vücudumuzun merkez kasları olan bel, karın ve kalça sürekli aktif olarak çalışıyor.Çünkü TRX’i kullanırken doğru pos tür (doğru duruşta) olmanız gerekiyor. Doğru duruşta olmadığınız takdirde hareketlerin hepsi yanlış yapılmış oluyor. Dolayısıyla TRX kullandığınızda otomatik olarak karın bölgenizi de çalıştırmış oluyorsunuz. Kol ve bacak çalıştırırken bile karın kaslarınızı çalıştırıyorsunuz. 

 

La Vita Bella personel Trainer Studıo & Reformer Pilates’de TRX uygulamamız birebir özel dersler şeklinde olmaktadır.